Białe blaty – czy warto je stosować w kuchni?

Białe blaty kuchenne nadają kuchni schludnego i eleganckiego charakteru, optycznie powiększają pomieszczenie, są także idealnym tłem dla różnokolorowych dodatków. Czy jednak efekt wizualny idzie w parze z funkcjonalnością?

Wiele osób podczas urządzania kuchni świadomie rezygnuje z wyboru białego blatu z obawy przed kłopotliwą pielęgnacją, koniecznością nieustannego usuwania nawet najmniejszych plamek czy perspektywą zmiany barwy powierzchni pod wpływem czasu, promieni słonecznych czy choćby detergentów. Tymczasem wystarczy odpowiednio dobrać surowiec, z którego wykonany będzie blat, aby móc cieszyć się funkcjonalną i estetyczną powierzchnią roboczą przez długie lata. Białe powierzchnie konglomeratowe Crystal Polar White oraz Crystal Quartrz White TECHNISTONE zapewniają wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych, są również wyjątkowo łatwe w pielęgnacji.

fot. TECHNISTONE

Biel niejedno ma imię

Białe blaty są ponadczasowe, uniwersalne i niezwykle estetyczne. Świetnie sprawdzają się w kuchniach minimalistycznych oraz nowoczesnych, jednak przy odpowiednim doborze dodatków mogą stanowić także podstawę aranżacji w stylu glamour. W zależności od upodobań można zestawiać je na zasadzie kontrastu z czarnymi frontami szafek lub elementami o nasyconych barwach. Z białymi powierzchniami świetnie komponują się dodatki w kolorach szarym, czerwonym, pomarańczowym i zielonym. Śmiałe cytrusowe akcenty ożywią przestrzeń kuchenną, nadadzą jej nieco frywolnego charakteru i podkreślą wesołe usposobienie mieszkańców. Natomiast zestawienie bieli i czerni zadowoli zwolenników klasycznej elegancji. Białe blaty pozwalają eksperymentować nie tylko z połączeniami kolorystycznymi, ale także ze sposobami wykończenia powierzchni. Subtelna gra faktur może bowiem dawać równie intrygujący efekt jak odważne zestawienia kolorystyczne. Półmatowe jasne blaty, takie jak Crystal Polar White, stanowią wysmakowane tło dla połyskliwych, lakierowanych frontów lub elementów wyposażenia wykonanych z hartowanego szkła. Mleczna powierzchnia Crystal Polar White zawiera ledwo widoczne drobinki kwarcu, które nadają całości wyważonego, stylowego charakteru. Natomiast zwolennikom efektu glamour polecany jest blat Crystal Quartz White. Charakteryzuje się on wyraźnymi kawałkami szkła i kwarcu, które dają efekt mieniącej się, połyskliwej powierzchni.

fot. TECHNISTONE

Trwała elegancja

Wbrew pozorom białe blaty wcale nie są kłopotliwe pod względem utrzymania czystości. Plamy tłuszczu, odciski palców czy zwykły kurz nie są na nich bardziej widoczne niż np. na czarnych blatach. W istocie wszystko zależy od materiału, z jakiego wykonana jest powierzchnia robocza. Powinna być ona odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na plamy z soków, wina, a także na działanie wody i promieni słonecznych. Powierzchnie TECHNISTONE dzięki niskiej porowatości odznaczają się wysoką trwałością na czynniki zewnętrzne. Plamy z wina lub soków naturalnych nie zmieniają ich koloru, podobnie jak upływ czasu czy stałe działanie światła dziennego. Dodatkowo powierzchnie konglomeratowe wyróżniają się antyseptycznością – oznacza to, że namnażanie bakterii na ich powierzchni ograniczone jest do minimum, co zapewnia higienę i bezpieczeństwo przygotowywania posiłków. Również pielęgnacja tego typu blatów nie nastręcza wielu problemów. Poza środkami polecanymi przez producenta do codziennego czyszczenia można używać czystej wody z mydłem.

Nie warto zatem rezygnować z białych blatów. Zapewniają one świeży i przestronny wygląd kuchni, są doskonałym tłem dla interesujących akcentów kolorystycznych, a ich neutralny wygląd pozwala na bezproblemową zmianę aranżacji kuchni w zależności np. od pory roku. Odpowiedni dobór materiału oraz regularne podstawowe zabiegi higieniczne sprawią, że blaty nie zmienią właściwości ani wyglądu oraz że będą nam służyć przez wiele długich lat.

Producent: TECHNISTONE a.s.
Orientacyjne ceny: od 700 netto/m²

Leave a Reply