Czy do kuchni i łazienki muszą być specjalne okna?

Kuchnia lub łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności powietrza, o trudniejszych warunkach termicznych ze względu na duże różnice temperatury. Szczególnie dotyczy to łazienki. Jednak nie muszą być montowane specjalnie profile okienne ani szyby. Dobrej jakości produkt, jak na przykład profile Veka, są całkowicie odporne na wilgoć, parę wodną, duże różnice temperatury.

fot. Veka

Aczkolwiek w sytuacji, gdy okno znajduje się w pomieszczeniu, gdzie jest zamontowany piecyk gazowy, wymaga szczelnego zadbania o wentylację. Piecyk w procesie spalania zużywa tlen z pomieszczenia, dlatego okna muszą być wyposażone w dodatkowe elementy wentylacyjne, niezależnie od tego, czy użytkownik sobie tego życzy czy nie. Zdarzały się bowiem omdlenia osób przebywających w łazience, w której był piecyk gazowy i okno bez nawiewnika. A nawiewnik to niewielkie urządzenie przeznaczone do montażu w oknach lub zewnętrznych ścianach domu. W zależności od budowy mogą zapewniać stałą albo zmienną wymianę powietrza w mieszkaniu. W przypadku okna w łazience dobrym rozwiązaniem jest nawiewnik o regulowanym przepływie powietrza, pozwalający dostosować intensywność nawiewu do potrzeb. Model z regulacją automatyczną sam , bez naszej ingerencji, zapewnia właściwą wentylację pomieszczeń. Jego przekrój zmienia się pod wpływem różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz budynku albo wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu.

Natomiast okna w kuchni  to jedno z najczęściej otwartych okien w mieszkaniu, nie przeszkadza uchylone nawet przez całą dobę i także niezależnie od pogody. Dlatego nie muszą tu być nawiewniki.

Więcej informacji na http://poradnik.veka.pl/

Leave a Reply