Jak urządzić ekologiczną kuchnię?

Warto zmienić coś w mieszkaniu, by było bardziej przyjazne środowisku i generowało mniejsze rachunki za energię. Trzeba skupić się przede wszystkim na kuchni.

To tam przygotowujemy posiłki, a więc produkujemy odpady i zużywamy energię. Wystarczą jednak dwa proste kroki, by resztki i opakowania segregować skutecznie, zużywać mniej prądu, zwiększyć swoją wygodę, a do tego chronić środowisko – przekonuje Marcin Małecki, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele, będącej renomowanym producentem i dystrybutorem okuć meblowych, budowlanych i oświetlenia LED.

kuchnia

Wyrzuć kosz do śmieci

Wraz z rewolucją w przepisach o segregacji odpadów, większość polskich gospodarstw dawno zamieniła jeden kubeł na odpady na kilka różnych pojemników. Problem w tym, że takie rozwiązanie, to marnotrawstwo miejsca w meblach lub poza nimi. Dlatego warto zainteresować się np. kubłami montowanymi na specjalnej ramie lub instalowanymi na dnie szuflady. Wbrew pozorom, taki system pozwala nie tylko wygodniej segregować, ale też zaoszczędzić trochę kuchennej przestrzeni.

Kubły zainstalowane w szafkach lub szufladach pozwalają wygodniej oddzielać poszczególne rodzaje odpadów, a do tego ułatwiają utrzymanie porządku w kuchni – mówi Marcin Małecki. – Przykładem takiego rozwiązania mogą być sortowniki Ninka 1dwa3, 1dwa4 i 1dwa5, które są łatwe w opróżnianiu, myciu, posiadają szczelne pokrywy i same nadają się do recyklingu.

Sortowniki Ninka

Sortowniki Ninka

System sortowników umieszczony w obudowie mebla, pomaga utrzymać czystość wewnątrz korpusów, a domownikom daje korzyść w postaci swobodnego przemieszczania się po kuchni.

Wyłącz zużycie energii

Lepiej i wygodniej posegregowane odpady, to korzyść dla środowiska i wygody. Chcąc dodatkowo polepszyć stan naszego portfela, zdecydujmy się na nowe oświetlenie. Czas zapomnieć o konwencjonalnych żarówkach i świetlówkach. Przyszłość należy do technologii LED. Oprawy diodowe zużywają śladowe ilości energii, jednocześnie generując jasne i przyjazne oczom światło. Są więc idealne do oświetlania powierzchni roboczych, jak kuchenne blaty, a także półek z naczyniami i przyborami.

Najlepsze do zastosowania w kuchni będą oprawy meblowe jak LED Loox. To system, którego największymi atutami są: łatwość montażu, prosta, ale nowoczesne konstrukcja oraz ogromny wybór opraw, dzięki którym możemy w pełni dopasować oświetlenie do rodzaju zabudowy – tłumaczy Marcin Małecki.

Światło z diod pomoże obniżyć rachunki za prąd, zużycie energii i uczyni dom przyjaźniejszym dla środowiska.

Leave a Reply