Jak wybrać odpowiedni okap do kuchni?

Do najważniejszych sprzętów kuchennych zaliczamy lodówkę, kuchenkę czy zlew – ale czy tylko? Nie mniej ważne jest urządzenie, które pomaga w zachowaniu czystości i świeżości powietrza. Jest to okap kuchenny pochłaniający parę oraz wszelkie nieprzyjemne zapachy wydzielające się podczas gotowania czy smażenia, a także minimalizujący zbieranie się tłuszczu na meblach, ścianach i suficie. O tym, jak dobrać odpowiedni okap opowiada Mateusz Gołda z NEO24.PL.

fot. Dreamstime

Okapy można podzielić ze względu na ich mechanizm pracy, czyli na wyciąg oraz pochłaniacz. Czym się różnią? „Zasada działania wyciągu jest bardzo prosta – polega na zasysaniu zanieczyszczonego powietrza, które zostaje wydalony na zewnątrz za pomocą przewodu wentylacyjnego. Pochłaniacz, w odróżnieniu od wyciągu, działa w obiegu zamkniętym. W pierwszej fazie działania powietrze oczyszczane jest z tłuszczów, a następnie – za pomocą filtrów – z nieprzyjemnego zapachu oraz dymu. Po tych działaniach oczyszczających powietrze zostaje z powrotem wdmuchane do kuchni. Każdy okap może pracować jako wyciąg, jednak nie każdy może stać się pochłaniaczem. Warto pamiętać, aby kuchnia wyposażona w wyciąg miała dodatkową kratkę wentylacyjną w celu wyrównania ciśnienia” – mówi Mateusz Gołda z NEO24.PL.

O wyborze decyduje… kuchnia

Poza podziałem na wyciągi oraz pochłaniacze, okapy klasyfikujemy ze względu na miejsce usytuowania oraz sposób mocowania. Nasz wybór czasami uzależniony jest od wielkości kuchni. Często spotykany w domowych gospodarstwach jest okap podszafkowy, który podłącza się bezpośrednio do ściany lub tuż pod szafką znajdująca się  nad kuchenką. Te okapy są niedrogie oraz niewielkie, co pozwala na ich zamocowanie do każdego rodzaju mebli.

W dużych kuchniach wyposażonych w wyspę montowane są specjalne okapy, które nie muszą być mocowane do ścian ani mebli. Okapy wyspowe montowane są do sufitu – te modele wyróżniają się bardzo dużą wydajnością i ciekawą estetyką, jednak sprawdzą się w tylko w kuchniach o dużym metrażu. Z kolei niestandardowe ustawienie mebli kuchennych wymaga niestandardowych rozwiązań. Z pomocą przychodzą okapy narożne, które można jednocześnie przymocować do dwóch ścian, co w przypadku tego typu kuchni zapewnia wysoką jakość pracy okapu.

And the winner is…

Według statystyk największego polskiego sklepu internetowego NEO24.PL klienci najczęściej decydują się na zakup okapów kominowych, inaczej nazywanych przyściennymi. „Są to okapy montowane bezpośrednio przy ścianie. W górnej części znajduje się charakterystyczny komin z wbudowanym silnikiem lub dodatkowo z przewodem, który jest podłączony do szybu wentylacyjnego. Są one bardzo popularne dzięki swojej wysokiej wydajności, co widać po wyborach naszych klientów” – mówi Mateusz Gołda z NEO24.PL. Jak dodaje, okapy kominowe należą do urządzeń charakteryzujących się większym rozmiarem. Klienci posiadający mniejsze kuchnie bardzo często decydują się na zakup okapu teleskopowego, który jest montowany w zabudowie do szafki lub do jej spodu. Włączają się w momencie wyciągnięcia zamontowanej szuflady, która jednocześnie wpływa na zwiększenie powierzchni pracy okapu.

fot. Neo24.pl

Design kontrolowany

Okap, stając się elementem dekoracyjnym kuchni, może być dopełnieniem skrupulatnie planowanej aranżacji lub swoim wyglądem może doprowadzić do tego, że efekt końcowy wystroju kuchni będzie zupełnie inny od pożądanego. „Dla osób, które cenią sobie wyszukany design, producenci wielu wiodących marek mają do zaoferowania wymyślne okapy blatowe. Montowane są one do tej samej powierzchni, na której znajduje się płyta grzewcza i utrzymywane nad nią za pomocą specjalnego ramienia. Wyróżniają się futurystyczną linią, gdyż wyglądem przypominają płaskie i lekko zaokrąglone modernistyczne lampy. Ciekawym wyglądem wyróżniają się okapy uchylne. Uruchamiają się one tak, jak okapy teleskopowe, czyli po otwarciu tak zwanych drzwiczek. Wyróżnia je jednak to, że montowane są nad kuchenką pod skosem – a nie poziomo – co znacząco wpływa na efekt wizualny” – dodaje Mateusz Gołda z NEO24.PL.

Jednocześnie warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również okapy rustykalne, które swoim designem wpasują się do stylu retro, vintage oraz tradycyjnego.

O czym warto pamiętać?

„Szerokość okapu powinna być dostosowana do szerokości posiadanej kuchenki – a te najczęściej spotykane są w wymiarach 60, 70 i 90 cm. W przypadku zakupu okapu kominowego lub wyspowego ważne jest również odpowiednie dobranie jego wysokości. Można wybrać również okap rozsuwany, który jest przystosowany do niestandardowych powierzchni. O zakupie powinna decydować również wydajność urządzenia. Moc powinna iść w parze z wielkością kuchni – w tym celu obliczamy kubaturę pomieszczenia, by stwierdzić, czy okap ma moc, która pozwoli na sześciokrotne przefiltrowanie kuchennego powietrza w ciągu jednej godziny. Jeżeli nasza kuchnia ma 20m³, to wydajność okapu powinna wynosić co najmniej 120 m³/h. Warto zwrócić uwagę na to, ile programów posiada dany model okapu, by móc regulować jego moc w zależności od aktualnych potrzeb” – dodaje Mateusz Gołda z NEO24.PL.

Przy zakupie okapu warto zwrócić również uwagę na dodatkowe funkcje. Dla wielu osób istotne jest wyposażenie sprzętu w oświetlające kuchenkę żarówki LED. Innym pomocnym rozwiązaniem jest informujący o konieczności czyszczenia czujnik. Niezależnie od tego, czy okap używany jest jako wyciąg, czy pochłaniacz, konieczne jest dość częste mycie filtrów z tłuszczu – stąd taki czujnik informuje nas o zbliżającym się czyszczeniu po 20 lub więcej godzinach pracy. A dla zapominalskich producenci opracowali okapy wzbogacone o sensor zapachu, który włącza się samoczynnie, gdy wykryje w pomieszczeniu parę lub dym, a następnie wyłączy, kiedy powietrze zostanie odpowiednio przefiltrowane.

Dokonywanie zakupów sprzętu AGD, RTV oraz elektroniki coraz częściej odbywa się drogą internetową. Pozwala to na maksymalną redukcję czasu potrzebnego na wizytę w sklepie. Największy polski sklep internetowy NEO24.PL oferuje tysiące produktów wiodących marek, które w zaledwie kilka minut mogą stać się naszą własnością. Dokonywania zakupów z każdego miejsca w dowolnym momencie to niebywały luksus. Dodatkowo NEO24.PL gwarantuje szybką przesyłkę, która w ciągu maksymalnie 48h znajdzie się w wybranym przez nas miejscu. Dzięki indywidualnemu wyborowi formy dostawy przesyłki trafią do nowych właścicieli dostarczone przez kuriera, listonosza lub do samodzielnego odbioru w placówkach RUCHu. Internauci, którym zależy na bardzo szybkiej dostawie, mogą cieszyć się swoimi zakupami nawet w 4 godziny od dokonania zamówienia dzięki specjalnej opcji przygotowanej przez NEO24.PL.

Leave a Reply