Kamień dekoracyjny na ścianie w kuchni

Prostota w kuchni jest zwyczajnie funkcjonalna. Jednolite powierzchnie kuchennego umeblowania są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż te opatrzone dekoracyjnymi aplikacjami. Gdy jednak obawiamy się, że nasza kuchnia nabierze laboratoryjnego chłodu, rozważmy jej ocieplenie poprzez zastosowanie ozdób w stylu retro.

Estetyka retro nie musi oznaczać wyłącznie stylizowanych na dawne drobiazgów. Ciekawy efekt uzyskać można poprzez nadanie większym powierzchniom rysu minionych lat. Na tle kuchennych ścian w stylu retro, gładkie fronty szafek, prosta armatura i nowoczesny sprzęt AGD zostaną dobrze wyeksponowane, a jednocześnie kuchnia napełni się ciepłem.

Stara Cegła z serii Relief Fot. Bruk-Bet

Klinkieryt z serii Relief Fot. Bruk-Bet

 

Cegła i klinkier w wersji ekonomicznej

Typową, gładką glazurę kuchenną zastąpić można cieplejszymi wersjami okładzin ściennych.  Polecanym rozwiązaniem są materiały z wypalanej ceramiki – cegły i płytki klinkierowe. Niestety, stosowanie tego typu wyrobów wiąże się ze sporymi kosztami – metr kwadratowy ręcznie formowanej cegły to wydatek rzędu nawet 150 – 200 złotych.

O połowę tańsze są płytki betonowe, które wyglądem nie odbiegają od swoich ceramicznych pierwowzorów – mówi Tomasz Ługowski, Główny Projektant z firmy Bruk-Bet, producenta kamienia dekoracyjnego Relief. – Odpowiednio dobrane i przygotowane do warunków panujących w kuchni stanowić będą piękną i praktyczną dekorację – dodaje.

Stara Cegła z serii Relief Fot. Bruk-Bet

 

Nowe-stare na ścianach

W ofercie firmy Bruk-Bet odnaleźć można dwa modele ściennego kamienia dekoracyjnego z serii Relief, które szczególnie pasują do kuchennych wystrojów. Przed  montażem należy pamiętać o zaimpregnowaniu ich specjalnym preparatem, który uchroni  powierzchnię i kolor przed działaniem środków czyszczących, pryskającym tłuszczem czy lepkim kurzem.

Pierwsza z propozycji od firmy Bruk-Bet, Stara Cegła, wyglądem przypomina ręcznie formowane gliniane cegły rodem z minionych lat. Celowo postarzane powierzchnie i melanżowana kolorystyka wypełniają wnętrza subtelnym urokiem. Stara Cegła występuje w trzech kolorach – żółtoszarym, wypalonej czerwieni i w przecieranych odcieniach czerwieni, szarości i żółci. Pojedyncze elementy kamienia dekoracyjnego Stara Cegła mają formę cienkich płytek, które można samodzielnie zamontować. Dzięki specjalnym profilowaniom montuje się je do ściany za pomocą zaprawy klejowej.

Stara Cegła - cena: 93,48 - 98,40 zł brutto/m2, producent: Bruk-Bet

 

Płytki dekoracyjne Klinkieryt, kolejna propozycja z serii Relief, powstały z inspiracji tradycyjnymi, ceglanymi murami. Posiadają klasyczny format znanej wszystkim czerwonej cegły ceramicznej, jednak dzięki lekkości są od niej łatwiejsze w zabudowie. Płytki Klinkieryt posiadają gładkie powierzchnie z widocznymi wgłębieniami charakterystycznymi dla ręcznie formowanej gliny. Dostępne są w czterech wersjach kolorystycznych – ciepłych żółciach, pomarańczach i czerwieniach oraz w kolorze grafitowym.

 

Klinkieryt - cena: 60,15 - 67,65 zł brutto/m2, producent: Bruk-Bet

Leave a Reply