Aby zapewnić prawidłową pracę układu grzewczego, szczególną uwagę warto zwrócić na prawidłowe zaprojektowanie instalacji, zakup dedykowanych urządzeń grzewczych i sterujących, a także ich dobry montaż. Dużą rolę w codziennym funkcjonowaniu systemu ogrzewania pełnią grzejniki. Często mogą ulegać zapowietrzeniu, które powoduje spadek efektywności, dlatego wtedy warto przeprowadzić odpowietrzenie.
Odpowiednio zaprojektowany system ogrzewania sprawi, że w domu będzie przyjemnie ciepło, zachowamy komfort grzewczy, bez problemu utrzymamy taką temperaturę, która jest dla nas istotna, jak również nie będziemy przepłacać za ogrzewanie.
Choć instalacja grzewcza składa się z wielu elementów, w tradycyjnych systemach centralnego ogrzewania najbardziej widocznym elementem są oczywiście grzejniki. Umieszczone w każdym pokoju, jak również innych częściach domu sprawiają, że wszędzie jest ciepło, temperatura jest równomierna.
Prawidłowe działanie grzejników jest bardzo istotne. Trzeba na nie zwracać uwagę.
Dlaczego grzejniki mogą być zapowietrzone?
Zapowietrzone grzejniki powstają wskutek nieprawidłowego napełnienia wodą pustej instalacji. W sytuacji, gdy odkręcamy grzejnik, woda wlewa się do określonego poziomu, wypychając tym samym powietrze, które się tam znajduje.
Ilość rozpuszczonego powietrza jest większa, gdy mamy do czynienia z wodą o niższej temperaturze. Znajdujące się w grzejniku powietrze powoduje problemy z użytkowaniem grzejnika, jak również może doprowadzić do jego uszkodzenia.
Jakie są skutki zapowietrzonych grzejników?
O grzejniki, tak samo, jak o kocioł trzeba dbać regularnie. Konieczne jest to, aby odpowietrzać je systematycznie. Skutki braku takiego działania to:
– korozja instalacji grzewczej,
– niska efektywność grzania,
– niski komfort cieplny i większe rachunki.
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Tradycyjne odpowietrzanie grzejnika nie jest trudnym zadaniem, z powodzeniem możemy je wykonać samemu. Aby odpowietrzyć grzejnik, warto po kolei wykonać następujące czynności:
– sprawdzić zawór termostatyczny oraz ustawić go w pozycji zamkniętej,
– pod ręcznym zaworem termostatycznym ustawić naczynie na wodę,
– powoli odkręcać zawór termostatyczny (przy pomocy specjalnego klucza),
– poczekać, aż powietrze wyleci z grzejnika i zacznie lecieć woda,
– zakręcić ręczny zawór,
– ustawić głowicę termostatyczną na wybranym poziomie.
Dzięki temu, że odpowietrzymy grzejniki, będą one pracować w sposób prawidłowy. Cała powierzchnia grzejnika będzie oddawać ciepło.