Trendy w kuchni, czyli jak zorganizować przestrzeń na czasie

Kuchnia profesjonalna czy minimalna? Łączona czy osobna? Niezależnie od tego, jak zaprojektujemy naszą kuchenną przestrzeń, znajdujące się w niej meble muszą zapewniać komfort i ergonomię. Zobacz, co w tej kwestii proponuje ekspert.

Charakter wnętrza tworzą meble. Ta zasada sprawdza się w każdym domowym pomieszczeniu. Także i w kuchni. Dziś projektanci proponują, by miejsce przygotowywania posiłków było przestronne i wzorowane na profesjonalnych rozwiązaniach. Przykładem mogą być popularne wyspy kuchenne. Z drugiej strony są ci, którzy kuchnie wolą łączyć z innymi pomieszczeniami i więcej ukrywać niż pokazywać.

Niezależnie od wybranego wariantu, meble znajdujące się w kuchni podlegają tym samym trendom.

fot. Häfele

Systemy przesuwne

Drzwi przesuwne to nie tylko doskonały sposób na zamykanie i otwieranie pomieszczeń. Równie dobrze sprawdzają się w zastosowaniu meblowym. Z ich pomocą można zabudować cały kuchenny segment i sprawić, by stanowił zwartą, estetycznie konsekwentną całość.

To także świetny sposób na oszczędność miejsca. Nachodzące na siebie skrzydła drzwiowe nie utrudniają poruszania się po kuchni, nie zajmują dodatkowego miejsca i są bezpieczniejsze w użytkowaniu niż wariant uchylny – mówi Marcin Malecki z firmy Häfele, producenta i dystrybutora nowoczesnych okuć meblowych.

Brak uchwytów

Minimalizm jest trendem, który powraca co jakiś czas, ale tym razem przyjął on szczególną formę. W meblach kuchennych nie tylko stawia się na płaskie, jednolite powierzchnie, ale też decyduje na rezygnację z uchwytów. Jak w takim razie otworzyć szafkę lub szufladę?

Najnowocześniejszym rozwiązaniem są specjalne systemy, w których otwarcie jest efektem nacisku na front mebla. W ten sposób szafkę kuchenną otworzymy nawet wtedy, gdy mamy zajęte ręce. Wystarczy przycisnąć ją chociażby kolanem – tłumaczy Marcin Małecki.

To zwiększa wygodę nie tylko otwierania, ale i utrzymania mebli w czystości. Domownicy nie muszą już dosięgać trudno dostępnych miejsc wokół uchwytów i gałek. Wystarczy kilkoma ruchami przetrzeć cały front.

fot. Häfele

Kryte prowadnice

Boki szuflad, to element, który dziś może być równie estetyczny, co reszta mebla. To zaleta krytych prowadnic. Umieszczone pod dnem komory szuflady pozostają niewidoczne dla użytkownika.

Rozwiązania najlepszej jakości, takie jak prowadnice Dynamoov pozwalają zadbać o to, by każdy nawet najdrobniejszy element mebla był wysoce estetyczny, modny i zgodny z naszymi oczekiwaniami – mówi Marcin Małecki.

Ale estetyka to nie wszystko. Prowadnice kryte to także łatwość otwierania, zamykania oraz bardzo cicha praca.

Leave a Reply